Ämnet borde vara uttömt med tre inlägg redan kan man tycka….
Från 1 september när förbundet lade om sina data-rutiner infördes samtidigt en mer omedelbar redovisning av hur ditt handikapp påverkats av dina senaste tävlingarna – i princip direkt efter att tävlingen rapporterats in. Detta som en utökad service, så du slipper sitta och handräkna som jag föreslog i mitt förra inlägg. En service vi också får glädje av när SBF räknat om våra handikapp till korrekt värde. I denna nya redovisning skiljer de på spel- och live-handikapp. Spelhcp uppdateras en gång per månad och är det värde som används för att räkna ut dina hcp-resultat på tävlingar under månaden. (Uppdateras en gång per månad och kan laddas ned av Ruter och oss runt den 8:e varje månad). Live-handikapp är en bästa uträkning av ditt hcp just nu, inte 100% korrekt, men med mycket små avvikelser mot den slutliga beräkningen, som sker i början av nästkommande månaden. För mig ser den aktuella redovisningen ut så här:

21,6 är det hcp-värde, som används för att beräkna mina hcp-resultat under oktober. Tyvärr är då det värdet fel eftersom mina resultat på BBO-Skåne för juli/aug saknas. Så till detta värde ska då läggas vår egenuträknade justering, som för mig är +0,26, dvs mitt korrigerade värde är 21,86.

I tisdags spelade jag med Tord Persson, som jag spelat tillsammans med sen lång tid tillbaks. Han har just nu ett justerat hcp på: 23,47. Dvs vårt PHcp = (23,47+21,86)/2 = 22,67. Tittar vi då på BIT på vårt resultat i tisdags:

Tittar vi på vårt scracth-resultat ser vi

Snitthcp för tävlingen (THcp)= 28,6 och vår PHcp = 22,7. För att beräkna vårt handikapp-resultat används formeln: HPct = ScrPct + (PHcp-THcp)/2, dvs vårt HPct = 52,87 + (22,7-28,6)/2 = 49,92 vilket ju verkar stämma bra 🙂 mot 49,91.
Vad är då Hcp = -19,5 i redovisningen i BIT? Detta var en fråga jag fick av en av våra spelare via mail. En mycket bra fråga! Om du undrar över något annat än detta när det gäller hcp i bridge? Skicka ett mail till mig eller ställ frågan som en kommentar nedan… Det finns bara bra frågor!!
När man räknar ut resultat i en partävling används matchpoints (mp) eller %, två olika enhet för samma sak. Du får 2 mp för varje par som har sämre resultat än du hade på varje bricka. Om ni har 5:e bästa poäng på en bricka som spelades av 11 par innebär det att det var 6 par som hade ett sämre resultat, dvs ni får 2×6=12mp. Ett annat par hade ensamma bästa resultat, så det var det 10 par med sämre resultat, dvs de fick då 20mp, även kallat 100% eller ensamtopp – kärt barn har många namn. Med 12mp av 20 möjliga får ni 12/20 = 60% . Mp var sättet man räknade på när man gjorde beräkningar av bridge-tävlingar manuellt, det är alltid ett heltal och är således enkelt att hantera med huvudräkning. Med datorer involverade är sådant oviktigt, %-resultat har en stor fördel mot mp-resultat. De är oberoende av hur många som spelat en viss bricka och är även användbara för att jämföra tävlingar med olika antal deltagare. Så idag är det synsättet det mest förhärskande.
BIT tar hänsyn till historia med redovisningen hcp = -19,5, vad står det då för? Jo det är en redovisning i enheten mp för hur mycket Tord och jag ”bestraffas” av vår hcp i enheten mp räknat. I poäng-kolumn för vårt resultat scratch står 348,9mp och i hcp-redovisningen står 329,4mp,
329,4 + 19,5 = 348,9!! Vårt ”bestraffning i % är enligt ovan (22,87-28,6)/2 = -2,85%, uttryckt i mp blir det -2,85*2*341/100 = -19,4 dvs i princip -19,5!
Du hänger väl med :-). Scoring i bridge kräver lite träning… mp <-> %!
Fler frågor är välkomna, detta är svårt och kräver eftertanke. Kan jag få fler att begripa mystiken – ingen blir lyckligare än jag!
Viktigast i mp-tävlingar är alltid att ta flesta stick!! De gånger du inte hamnat i helt fel kontakt, då är spelet näst intill oväsentligt i de flesta fall. Då gäller enbart fokus på nästa bricka!!